BİZDEN HABERLER

Ankara - Doğa Harikası Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı

Ankara - Doğa Harikası Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı

​Ankara ili Beypazarı ilçe sınırılarında yer almaktadır. Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, 177 hektarlık alana sahip olmaktadır. Friglerin, bu bölgede hazinelerinin olduğu bilinmesi bölgeyi daha değerli hale getirmiştir. Bölge içerisinde ve çevresinde arkeolojik kalıntılar mevcut bulunmaktadır. Luviler, Hititler ve Friglerin yaşam alanları olarak kullandıkları mağaralar, Roma döneminde manastır olarak kullanılmıştır. 

Tarihi yaşam merkezi olarak bilinen Beypazarı ilçesinin ilk ismi Lagania(Kaya Doruğu Ülkesi) olmaktadır. Bu isimi vadide bulunan yüksek kayalardan almaktadır. Beypazarı Katholik Kilisesi, zaman içerisinde önemli piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Orman ve yayla eko sistemine hâkim olan Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, bilimsel açıdan örnek teşkil edebilecek alanları barındırmaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2016 tarihinde Kelebekler Vadisini Tabiat Parkı olarak ilan etmiştir.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, coğrafi yapısı ve ekolojik koşulların gözlenmektdir. Avrupa’da rastlanan akbaba türü bıyıklı doğan ve karaleylek gibi nadir kuş türlerine rastlanmıştır. Bölgenin asıl adından da anlaşıldığı gibi kelebek türlerinden ismini almaktadır. Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı içerisindeki kelebek türlerinin cenneti olarakta göze çarpmaktadır. Parkta tam 60 çeşit kelebek türü bulunmaktadır.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, Türkiye’deki 205. Tabiat Parkı olmaktadır.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkın da kuş gözlemi, doğa ile yaban hayatı fotoğrafçılığı ve trekking gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Park içerisinde tavşan, kurt, akbaba, sincap, kızıl geyik ve yaban domuzu gibi hayvanlara da rastlanılmaktadır.

Ankara - Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı Giriş Ücretleri?

 • Giriş ücreti şahıs : 6 TL,
 • Giriş ücreti şahıs indirimli : 3 TL,
 • Giriş ücreti bisiklet : 6 TL,
 • Giriş ücreti motosiklet : 12 TL,
 • Giriş ücreti otomobil : 18 TL,
 • Giriş ücreti minibüs : 54 TL,
 • Giriş ücreti midibüs : 90 TL,
 • Giriş ücreti otobüs : 180 TL,

Ankara - Kelebekler Vadisi Tabiat Parkında Neler Yapılır?

 • Piknik,
 • Çocuk Oyun Alanı,
 • Bisiklet Sürmek,
 • Doğa Yürüyüşü,

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğa ile iç içe olmak için Kelebekler Vadisi Tabiat Parkına ulaşım Ankara Rent a Car ve Ankara Oto Kiralama firmaları arasında Cande Rent a Car ile tercih edilmektedir.

Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde ve şehir merkezi şube ofisi ile Cande Rent a Car şirketi Araç ve Filo Kiralama hizmeti sunmaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanı ile Beypazarı ilçesi Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı arası 126KM olmakta ve 1 saat 10 dakika sürmektedir. Beypazarı ile Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı arası ise 5KM ulaşım mesafesinde olmaktadır.

Cande Rent a Car şirketi Ankara Araç Kiralama hizmetlerinde güvenilirliği ve ulaşılabilirliği ile müşterisine kolaylık sağlamaktadır.

Erken rezervasyon seçeneklerini keşfetmek için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

https://canderentacar.com

'Siz seçerek, keyfini sürün.'

Benzer Gezi Yazıları ;

Ankara - Karagöl Tarihçesi ve Özellikleri

Ankara - Roma Hamamı Tarihi Kültür Hakkında Bilgi

Ankara - Augustus Tapınağı Tarihi Kültür


Haber Tarihi: 06-2021