BİZDEN HABERLER

Ankara - Tuz Gölü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ankara - Tuz Gölü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tuz Gölü, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olma özelliğine sahiptir. Ankara, Konya ve Aksaray il sınırlarının kesiştiği noktada yer almaktadır. Türkiye’nin %60 oranında tuz ihtiyacını, Tuz Gölün den sağlamaktadır. Ankara’da gezilecek yerler arasında olan Tuz Gölü, bu güzelliği görerek keşfetmelisiniz. 

Tuz Gölü nerede ve nasıl gidilir? sorusunla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızda sizlere aktaracağız. Tuz Gölü, 1.665 km² alanda, uzunluğu 90KM, genişliği 25KM olmakta ve bazen pembeleşen rengini görmeniz mümkündür. Gölün pembe olma sebebi ise deniz organizması olan su yosunlarının (alg) tuzlu ortamda fazla oluşmasıdır. Yağmur mevsimlerinde Tuz Gölü genellikle pembe veya kırmızı renkte görülmektedir.

Tuz Gölü, ne kadar geniş bir alana yayılmış olsada, Türkiye’nin en sığ göllerinden birtanesi olmaktadır. Kapalı bir havza olmasından ötürü çok az kaynaktan beslenip, A sınıfı sulak alan özelliğine sahiptir. Tuz Gölü, su seviyesi yaz mevsiminde azalırken, kış mevsimlerinde yükselmektedir.

Tuz Gölü, şifa arayan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmektedir.

Vücuttaki Faydaları ;

  • Ayak mantarı ve ayakta ki kötü kokuyu giderir.
  • Çatlamalara ve egzama gibi birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir.
  • Saç dökülmesini azaltır.
  • Kramp ve kulunçlarda etkili olup eklem ağrılarını hafifletir.
  • Gölün tuzlu çamuru çıplak ayak ile temas edildiği zaman ruh sağlığı için şifa kaynağıdır.

Çok yararlı minarellere sahip olan Tuz Gölünün çamuru ve tuzunda; magnezyum, iyot, kalsiyum, bromin, demir, klorür, potasyum, hidrojen ve sodyum gibi 22 çeşit minerale sahiptir.

Ankara - Tuz Gölü Nasıl Oluşmuştur?

Gölün çevresindeki platolar ve arasına gömülmüş bulunan geniş tektonik çukurluğun en derin yerinde oluşmaktadır. Bu çukurluk alandaki tektonik hareketlerle oluşmuştur. Tuz Gölünün içinde bulunan çukur bölge doğu, batı ve güney taraftan faylarla çevrilmektedir. Göle su getiren akarsular; Peçenek Çayı ve Şereflikoçhisar olmaktadır. Aksaray’dan gelen Melendiz Çayı, batıdan ve güneyden gelen Karasu, Kırkdelik ve İnsuyu çayları bulunmaktadır. 

Ankara - Tuz Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tuz Gölü, Ankara’nın güneyinde olmasına rağmen Konya ve Aksaray il sınırlarının kesiştiği yerde konumlanmaktadır. Ankara, Aksaray yolu üzerinde ulaşım sağlamak için Hirfanlı Barajı sapağının olduğu yerden Tuz Gölünün doğu kıyısını ziyaret etmeniz mümkündür.

Aksaray’a daha yakın olup araç ile yaklaşık 1 saatlik mesafede yer almaktadır. 

Ankara’nın ilçesi olan Şereflikoçhisar sınırlarında yer almaktadır. Tuz Gölüne ulaşım 150KM mesafede bulunmaktadır. Ankara, Konya yolu üzerinde bulunan Cihanbeyli ilçesinden de Tuz Gölüne ulaşım sağlamak mümkündür.

Tuz Gölüne ulaşım sağlamak için bir çok farklı yol bulunmaktadır. Ankara’ya hava yolu ile ulaşım sağlayan ziyaretçiler için Ankara ile Tuz Gölü arası 149KM mesafede yer almaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı veya Ankara merkezde bulunan Cande Rent a Car şirketinin geniş filosuyla, Ankara Araç Kirala hizmeti alarak 1 saat 40 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Ankara’nın merkezinde ve Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde yer alan Oto Kirala Ankara firmaları arasında Cande Rent a Car, müşterilerine konforlu araç seçenekleri sunması, sektörde firmanın tercih edilmesini sağlamaktadır.

Yol üzerinde arayıp bulabileceğiniz dinlenme tesisleri olduğu gibi tuz satışı da yapılmaktadır. Burada Himalaya tuzu gibi tuz çeşitleri bulmanız mümkündür. Ayrıca tuz ile ayak yıkama tesisleri belirli bir ücret karşılığında hizmet vermektedir. Tuz Gölünün muhteşem beyazlık sergileyen manzarasını görmeniz için ilkbahar mevsiminde ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Bilgileri ;

https://ecootokiralama.com & https://papillonrentacar.com


Benzer İçerikler ;

Ankara - Nallıhan Kuş Cenneti Hakkında Genel Bilgi

Ankara - Karagöl Tarihçesi ve Özellikleri

Ankara Eymir Gölü Tarihi ile Saklı Cennet Görünüşü

Mogan Gölü Doğa Harikası / Kültür Portalı


Haber Tarihi: 06-2021