BİZDEN HABERLER

Ankara - Ulucanlar Cezaevi 81 Yıllık Tarihi Kültür

Ankara - Ulucanlar Cezaevi 81 Yıllık Tarihi Kültür

Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan Ulucanlar semtinde yer almaktadır. Ulucanlar Cezaevi, 1925 ve 2006 yılları arasında faaliyet göstermiş cezaevi olmaktadır. 2009 yılında Ulucanlar Cezaevi restorasyon çalışmaları başlatılarak, 2010 yılında tamamlanmıştır. 

Altındağ Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışma sonrasında Ulucanlar Cezaevi, Türk siyasi ve edebi hayatında önemli yere sahip olduğu için müze ve kültür sanat merkezine dönüştürülmüştür. Ulucanlar Cezaevi Müzesi Tarihi ve Cezaevi Nerede ve Nasıl Gidilir? gibi tüm sorularınızın cevabını içerik yazımızda bulabilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Tarihi ve Neler Yaşandı?

Ulucanlar Cezaevi, 1925 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yaptırılmış, Umumi Hapishane, kapalı cezaevi özelliğine sahiptir. Ankara Kalesinin doğusunda bulunan tepe üzerinde konumlanmaktadır. 1924 yılında Lörcher Ankara eski şehir planına göre etrafında tarla ve sürülebilecek alanlar olması, mahkumlar için ıslah olunacağı düşünülerek inşa edilmiştir. 

Bu cezaevi 81 yıl boyunca hapse atılmış kişilere ev sahipliği yapmıştır. Hayata Dönüş Operasyonu, 29 Eylül 1999 yılında cezaevinde 100 kişi yararlanıp, 10 kişi de ölmüştür. Bunun üzerine 2006 yılında cezaevi kapatılmıştır. Ulucanlar Cezaevinde düşünceleri nedeni ile siyasetçi, gazeteci ve ünlü yazarlar yatmıştır. Ulucanlar Cezaevi, 2010 yılında müzeye çevrilerek ziyaretçilerine açılmıştır. Müzeyi ziyaret ettiğiniz zaman içeride türküler geldiğini duyabilir bu türküler eşliğinde müzeyi gezebilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Eserleri Nelerdir?

Ulucanlar Cezaevi koridoru sonunda 9. Ve 10. koğuşların bulunduğu ''Hilton'' koğuşu yer almaktadır. Bu koğuş oldukça konumu bakımından yüksekliğinden dolayı Ankara manzarasını görmek mümkündür. Hilton koğuşunda genellikle ünlü isimlerden; Bülent Ecevit, Necip Fazıl Kısakürek ve Osman Bölükbaşı gibi bilindik isimler yatmıştır.

Hilton koğuşunun sağ tarafında bulunan suçları kesinleşmiş ve disiplin suçları işleyen mahkumların kaldığı hücreler bulunmaktadır. Müzenin karanlık hücrelerinden gelen yakarışlar, işkence ve suçsuz olduğuna dair sesler yükselmektedir. Cezaevinde yatmış olan ünlülerin çektirmiş olduğu hatıra resimleri duvarları süslerken, cezaevi boşaltıldıktan sonra hiç bir şeye dokunulmamış ve muhafaza edilmiştir. 

Ulucanlar Cezaevi içerisinde hayatı gerçek şekilde yansıtmak için bal mumumdan yapılmış heykeller bulunmaktadır. Ulucanlar Cezaevinde yatan siyasetçi, şair, yazar ve gazeteciler aşağıdaki şekildedir;

 • Muhsin Yazıcıoğlu, 
 • Bülent Ecevit, 
 • Nazım Hikmet Ran,
 • Erdal Eren, 
 • Yılmaz Güney, 
 • Yusuf Aslan, 
 • Bülent Orkan, 
 • Deniz Gezmiş, 
 • Osman Bölükbaşı,
 • Yılmaz Güney,
 • Yaşar Kemal,
 • Behice Boran,
 • Ahmed Arif,
 • Mustafa Pehlivanoğlu,
 • Fakir Baykurt,
 • Fikri Arıkan,
 • Cevat Şakir Kabaağaçlı,

Müzede bulunan bir koğuşta cezaevinde yatmış olan ünlü isimlerin eşyalarından, Muhsin Yazıcıoğlu’nun takkasi ve seccadesi, Mustafa Pehlivanoğlu'nun kardeşi için yazmış olduğu mektup, Deniz Gezmiş'in ders notları, Bülent Ecevit'in şapkası ile kravatı sergilenmektedir.

Ulucanlar Cezaevinde Kimler Asıldı?

6 Mayıs 1972 tarihinde cezaevi avlusundaki kavak ağacının altında 68 kuşağının önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilmiştir. 1980 ihtilalin de 8 Ekim gecesi ilk infazları ise sağ görüşlü Mustafa Pehlivanoğlu ve sol görüşlü Necdet Adalı idamı bu cezaevinde gerçekleşmiştir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Ulucanlar caddesinde yer almaktadır. Müzeye gitmek için Kızılay meydanından kalkan belediye otobüslerine binerek, Ankara Hastahanesi durağında inip 5 dakikalık yürüme mesafesinden sonra müzeye varmış olacaksınız.

Ankara’nın en çok ziyaret edilen Tarihi Hamamönü semtine yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu vesile ile Hamamönü tarihini de gezerek inceleyebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı ile Ulucanlar Cezaevi Müzesi arası 28KM olmakta ve 34 dakika sürmektedir. Cande Rent a Car şirketi Havalimanı ve merkez şube ofisleri ile Ankara Rent a Car ve Oto Kiralama Ankara sektörü içerisinde konforlu segment araç filosuyla oto kiralama hizmeti vermektedir.

Turisttik ve tatil gezileriniz, iş seyahatleriniz, aile ve akraba ziyaretleriniz de sunmuş olduğu ayrıcalıklarla daima keyfinize önem verir, güvenle yolculuk yapmanızı sağlar.

Araç ve Filo Kiralama hizmetlerini yıllık, aylık, haftalık ve günlük Uzun Dönem Filo Kiralama ile sağlamaktadır.

Sektör içerisindeki tercih edilme sebebini ise yenilenen araç filosuyla, müşteri portföyüne sağladığı kaliteden ödün vermemesi ile elde etmektedir. Kurumsal Araç Kiralama şirketleri içerisinde Garenta – Avis – Budget – Enterprise gibi isimlerin arasına adını yazdırmıştır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri?

 • Tam Bilet : 7 TL, 
 • Öğrenci Bilet : 2 TL, 
 • 65 Yaş Üzeri ve Özel Kişiler(engelli) Ziyaretçilere Giriş ücretsizdir.

Müze pazartesi günü hariç 10:00 ile 17:00 saatleri aralığında ziyarete açık olmaktadır.

Cande Rent a Car geniş araç filosunu aşağıdaki linkte bularak göz atabilirsiniz. Online rezervasyon yaptırabilir, 7/24 tüm sorularınız için müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

'Erken rezervasyon yaptırmanın tam zamanı.'

İlginizi Çekecek Benzer Gezi Yazıları ;

Ankara - Tuz Gölü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ankara - Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Ankara - Doğa Harikası Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı


Haber Tarihi: 07-2021