BİZDEN HABERLER

Ankara Eymir Gölü Tarihi ile Saklı Cennet Görünüşü

Ankara Eymir Gölü Tarihi ile Saklı Cennet Görünüşü

Ankara şehri Elmadağ ilçesinden aşağıya dökülen akarsuların sürüklediği çakıl, kum ve killerin oluşturduğu alüvyon göl özelliğine sahiptir. Bu birikmesiyle oluşan topraklar alüvyal göletleri oluşturmaktadır. Birikinti konilerin yığılması ile oluşan set gölleri, ilk önce Mogan Gölü'ne daha sonra ise Eymir Gölü'nde birikmektedir.

Ankara Esenboğa Havalimanı ile Eymir Gölü 56 kilometre mesafe uzaklıktadır. Araç Kiralama Ankara ve Oto Kiralama Ankara firmaları içerisindeki Cande Rent a Car ile yolculuğunuzun tadını çıkarabilirsiniz.

Eymir Gölü, yakın çevresinde bulunan Mogan Gölü ile beslenmektedir. Mogan, 3 metre daha yüksek seviyede bulunarak Eymir Gölü'nü beslemektedir. Mogan Gölü ve Eymir Gölü'nü bağlayan kanal üzerinden Konya - Ankara  devlet karayolu geçmektedir.

Eymir Gölü Nerede ve Oluşum Özellikleri Nelerdir?

Eymir Gölü vatandaşlar için sık tercih edilmektedir. Ankara ve çevre halkı, vakit buldukça doğal mesire alanının keyfini çıkarmaktadır. Ankara şehrinin Gölbaşı ilçesine bağlı bulunan Eymir Gölü, ODTÜ arazisi içerisinde bulunmaktadır. ODTÜ Spor Kulübünün, kürek ve yelken takımları çalışmasını burada yürütmekte olup takımlara ait kayıkhane mevcuttur.

Eymir Gölü yüzey çevresi 1,9 km2, derinliği ise 3.80 metre olmaktadır. Gölün çevre uzunluğu 9 kilometre mesafedir. Suyun ortalama derinliği 5 metre olmaktadır. Göl çevresinde birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Doğal ağaç alanı ile göl çevresinde 160 farklı kuş türü görülmüştür.

Göl çevresinde görülen başlıca kuş türleri ;

  • Elmabaş
  • Patka 
  • Yeşilbaş ördek 
  • Sakarmeke 
  • Bahri

Eymir Gölüne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Sizlere rahat ve konforlu ulaşım sağlamak için Ankara Esenboğa Havalimanı ve merkez şube ofisleri ile Oto Kiramala Ankara ve Rent A Car Ankara alan öncüsü Cande Rent a Car şirketi tavsiye edilmektedir. Cande Rent a Car şirketinin güvenilir Araç ve Filo Kiralama hizmeti ile yolculuğunuzun tadını çıkaracaksınız.

Eymir Gölünde Aktivite Neler Yapılır?

Eymir Gölü, Orta Anadolu Bölgesinin tek kalan vahası olarak birçok faaliyet gerçekleştirme alanına sahip bulunmaktadır. Bölgede ateş yakılmadığı sürece balık tutma, piknik yapma ve su sporu aktivitesi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bisiklet sürüşü yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Olta balıkçılığını seven kişileri göl çevresinde sıkça görmeniz mümkündür. Genellikle sazan, gümüş, kadife ve turna cinsi balıklara rastlanmaktadır. Gölün çevresini gezerken mola verebileceğiniz, çay bahçeleri ve işletme büfesi göreceksiniz.

Göl çevresindeki çay bahçeleri ;

  • Yelkenci,
  • Orfoz,
  • Marina Büfe,
  • Çobanoğlu,
  • Bağ Evi,

Eymir Gölü İçerisine Araç Girişi Nasıl Yapılır?

Göl çevresine araçlarınız ile girmenizin imkanı bulunmamaktadır. Sadece ODTÜ Göl Kart sahibi iseniz araç girişi yapabilirsiniz. Yaz ayları içerisindeki yoğunluğun fazla olması nedeni ile hafta sonları Araç girişi yapılamamaktadır.

Yönetimi ODTÜ Rektörlüğüne bağlı bulunan Eymir Gölü, giriş ve çıkış denetimlerini ise İç Hizmet Müdürlüğü Eymir Amirliği ile kontrol etmektedir.

ODTÜ - İç Hizmetler Müdürlüğü - Eymir Göl Kuralları!

Müşteri memnuniyeti odaklı Araç ve Filo Kiralama hizmeti için 7 gün 24 saat Rezervasyon Tel : 0 542 260 41 81 - Online Rezervasyonlarınız için www.canderentacar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Gezi Makaleleri ;

Ankara Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi Tarihçesi

Anıtkabir (Ankara)

Kızılcahamam Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Trabzon Müzesi Tarihi / Kültür Portalı

www.ecootokiralama.com & www.papillonrentacar.com


Haber Tarihi: 04-2021