BİZDEN HABERLER

Kar Lastiği Nedir, Nasıl Takılır?

Kar Lastiği Nedir, Nasıl Takılır?

Kış mevsimi geldiğinde otomobil sahibi herkes mevsim şartlarının neleri getireceğini bilememektedir. Genelde kış mevsimi ile beraber haberlerde otomobil kazalarını fazlasıyla görmekteyiz. Aslında önlem alındığında bu kazaların sayısı kesinlikle düşecektir.

Kar Lastiği Nedir, Nasıl Takılır?

Hayatın her alanında olduğu gibi olasılık hesabı yapan insanlar her zaman daha kazançlı ve emniyettedir. Dünyada, kış aylarında en çok oluşan otomobil kazalarının sebebi, kaygan zeminlerde önlem almayan araçların yaptığı kazalardır. Kar lastiği ve lastik zinciri işte burada devreye giriyor. Nedir Kar lastiği ve Lastik zinciri? Bu konuda sizlere detaylı bilgi vererek oluşabilecek sorunların önüne geçeçeğiz.

Otomobiliniz kış aylarında kesinlikle bu iki unsurdan birine ihtiyaç duyacaktır. Unutmayın kendi hayatınızla birlikte, başka insanların hayatı da önem taşımaktadır. Alacağınız önlem ile bir gün mutlaka karşılaşarak iyi ki takmışım diyeceksiniz.

Kar Lastiği Nedir?

Kış lastiği adı üzerinde, kış aylarında kullanılmak için üretilmiş, normal lastiklerden biraz daha kalın ve tabanındaki aralıkların daha geniş olduğu, aynı zamanda buzda kaymayı engelleyen ve çekişi artıran özelliklere sahiptir.

Ülkemize 2015 yılında başlayan kanunla her yıl 1 Aralık'tan itibaren 1 Nisan'a kadar kış lastiği takma zorunluluğu vardır. Hatta uymayanlar için çeşitli cezalar mevcuttur. Bu zorunlulukta hususi araçlar ayrı fakat valilik hususi araçlar içinde bu uygulamayı getirme yetkisine sahiptir. Kar lastiğimiz yoksa şayet devreye lastik zinciri girmekte ve bölgenin koşullarına bakılarak değerlendirmek doğrudur.

Eğer ki yaşadığınız alan dağlık ve köy bölgeleri ise ikisini birden kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Şayet kış lastiği olmasa dahi, lastik zinciri şarttır. 

Lastik Zinciri Nasıl Takılır?

Lastik zincirini takmadan önce bilmemiz gereken ilk konu, birbirine paralel zincirleri takmak yerine, piyasada adı geçen takmatik zincirleri almanızı tavsiye ederiz. Çünkü takmatik zincirler hem takımı daha kolay hem de uzun ömürlüdür.

Diğer zincirlere nazaran biçimi baklava dilimli veya X desenli olmaktadır. Lastiğinizin ebadına göre zincir almalısınız. Kutunun üzerindeki ölçülere göre kendi ölçünüzü satın almalısınız. Unutmayın lastik zinciri taktığınızda 50 km hızı aşmamalısınız. Lastik zinciri taktığınızda araç kullanırken ani kalkış, duruş ve virajlarda çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Zincirin virajlardan ani dönüşlerde ve patinaj yaptığınız yerlerde kopma riskini ortaya çıkarmaktadır. Zincire arada bir bakarak bollaşmasını kontrol etmeniz seyahatinize fayda sağlayacaktır. Uzun yola çıkmışsanız ve bu yolda kar ve buzlanma yoksa çıkarınız. Çünkü araç balans ayarlarına zararı bulunmakta ve sürüşünüze etki etmesi sizi rahatsız edecektir.

Takmatik lastik zincirini çekişin olduğu tekerlere takmalı ve yukarıda gördüğünüz gibi mavi bölgeyi bu renk, bazılarında kırmızı ve farklı renk olabilmektedir. Zinciri, jant hizasına getirip takmalı ve 200 metre giderek inceledikten sonra tekrar germelisiniz.

Cande Rent A Car fırması olarak Ankara Oto Kiralama ve filo kiralama hizmeti sağlarken aynı zamanda misafirlerinizin hava koşuluna uygun araçlar vermekteyiz.


Haber Tarihi: 02-2020