BİZDEN HABERLER

Kar Lastiği Nedir, Nasıl Takılır?

Kar Lastiği Nedir, Nasıl Takılır?

Kış mevsimi geldiğinde otomobil sahibi herkes mevsimin neler getireceğini bilemez. Genelde kış mevsiminde haberlerde otomobil kazalarını hep birlikte görüyoruz. Aslında önlem alındığında bu kazaların sayısı kesinlikle düşecektir.

Kar Lastiğini Önemi ve Kullanımı

Hayatın her alanında olduğu gibi olasılık hesabı yapan insanlar her zaman daha kazançlı ve emniyettedir. Dünyada kış aylarında otomobil kazalarını en çok tetikleyen, kaygan zeminlerde önlem almayan araçların yaptığı kazalardır. Kar lastiği ve lastik zinciri işte burada devreye giriyor. Nedir kar lastiği? Ve lastik zinciri? Bu konuda sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Otomobiliniz kış aylarında kesinlikle bu iki unsurdan birine ihtiyaç duyacaktır. Unutmayın kendi hayatınızla birlikte, başka insanların hayatı da önem taşır. Alacağınız önlem ile bir gün mutlaka karşılaşacaksınız ve iyi ki takmışım diyeceksiniz.

Kar Lastiği Nedir?

Kış lastiği adı üzerinde, kış aylarında kullanılmak için üretilmiş, normal lastiklerden biraz daha kalın ve tabanındaki aralıkların daha geniş olduğu, aynı zamanda buzda kaymayı engelleyen ve çekişi artıran özelliklere sahiptir.

Ülkemize 2015 yılında başlayan kanunla her yıl 1 Aralık'tan itibaren 1 Nisan'a kadar, kış lastiği takma zorunluluğu vardır. Hatta uymayanlar için çeşitli cezalar mevcut. Bu zorunlulukta hususi araçlar ayrı fakat valilik hususi araçlar içinde bu uygulamayı getirme yetkisine sahiptir. Kar lastiğimiz yoksa şayet devreye lastik zinciri giriyor. Bölgenin koşullarına göre değerlendirebilirsiniz.

 Eğer ki yaşadığınız alan dağlık ve ormanlık, köy bölgeleri ise ikisini birden kullanmanızı tavsiye ederiz. Şayet kış lastiği olmasa dahi, lastik zinciri şart! geleli lastik zinciri nasıl takılır ve nerelerden temin edilir.

Lastik Zinciri Nasıl Takılır?

Lastik zincirini takmadan önce bilmemiz gereken ilk konu, birbirine paralel zincirleri takmak yerine, piyasada adı geçen takmatik zincirleri almanızı tavsiye ederim. Çünkü takmatik zincirler hem takımı daha kolay hem de uzun ömürlüdür.

Diğer zincirlere nazaran biçimi baklava dilimli veya X desenlidir. Lastiğinizin ebadına göre zinciri alın yoksa elinizde kalabilir. Kutunun üzerindeki ölçülere göre kendi ölçünüzü satın alın. Unutmayın lastik zinciri taktığınızda 50 km hızı aşmayın. Lastik zinciri taktığınız zaman araç kullanımına çok dikkat etmeniz gerekir, aksine daha rahat kullanılırsınız fakat virajlar da ve ani kalkış ve duruşlara dikkat etmek gerekir.

Burada zincirin virajlardan ani dönüşlerde ve patinaj yaptığınız yerlerde kopma riskini getirir. Ve arada bir zinciri kontrol etmekte fayda vardır, çünkü bollaşacaktır. Uzun yola çıkmışsanız ve bu yolda kar ve buzlanma yoksa çıkartın, çünkü hem sizi rahatsız eder yavaşlatır ve balans ayarlarına zarar verir.

Takmatik lastik zincirini çekişin olduğu tekerlere takınız, ardından yukarıda gördüğünüz gibi mavi bölgeyi bu renk bazılarında kırmızı ve farklı renk olabilir. Jant hizasına getirerek takın. Ve 200 metre gittikten sonra tekrar inceleyin ve zinciri tekrar gerin.

Cande Rent A Car fırması olarak ankara oto kiralama ve filo kiralama hizmeti sağlarken aynı zamanda misadirlerimizin her türlü hava koşuluna uygun araçlar vermekteyiz.


Haber Tarihi: 02-2020