BİZDEN HABERLER

Kocatepe Camii (Ankara) – Tarihi Özellikleri

Kocatepe Camii (Ankara) – Tarihi Özellikleri

Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı, Çankaya Kocatepe Camii arası 30KM olmaktadır. Oto Kiralama Ankara ve Rent a Car Ankara firmaları içerisindeki Cande Rent a Car araçlarıyla bu yolcuğunuz 40 dakika sürmektedir.

Kocatepe Caminin inşası 1967 yılında başlanmıştır. Yaklaşık caminin inşasının 20 sene sürerek Türkiye Diyanet İşleri Vakfı caminin mal varlığını satın almış ve caminin tam olarak inşası 1987 tamamlanmıştır. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından ibadete açılmıştır.

Kocatepe Camii Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

Camii, 4500 m²’lik alan içerisine inşz edilmiş ve 4 minaresi de 88M uzunluğa sahiptir. Harem kısmı 48,5M yükseliğinde ve 25,5M çapında ana kubbesi bulunmaktadır. Ana kubbe etrafında dört yarım kubbesi vardır.

Bu yarım kubbeler, 12 kubbe ile genişletilmiş geleneksel tarzda kurşunla kaplanmıştır. Camii, ahşap geçme tarzında ana kapısı ile dört yan kapısı mevcuttur. Ana kapısı kuzey kısmının önünde yer almakta ve 2.400 m²’lik alanı kaplayan revaklı avlusu ile mermer şadırvan süslemektedir.

Revakların yüksekliği 14M olmakta ve 26 kubbe ile örtülmektedir. Avluyu çevreleyen revaklı kubbeler, camiinin yan giriş kapı sembolü ve ince altın varaklar ile kaplanmıştır. Camiinin bir bölümünde ise müezzinlere ayrılmış kısmı ’U’ şeklinde olmakta ve iki kat yapılmıştır.

Camiinin altında bulunan kütüphane, ticarethane, idari ve idari bilimler konferans salonu ile birlikte kullanılmaktadır. Oldukça büyük bir alana inşaası yapılan Kocatepe Camii 24 bin kişilik kapasiteye sahip olmaktadır.

İçerisinde bulunan gösterişli avizesi ise 9,5 ton ağırlığındadır. Özel titizlik ile tasarlanmış minberi, mihrabı, kapıları ve mermerleri bulunmaktadır.

Kocatepe Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı ve merkez de bulunan Araç Kiralama Ankara ve Rent a Car Ankara firmaları içerisinde Cande Rent a Car şirketinin size sunacağı iş seyahatleriniz, tatil ve turistlik gezilerinizi aile ve akraba ziyaretleriniz de sizinle olmaktadır.

Uzun dönem Filo ve Araç Kiralama hizmetlerini güvenli ve konforlu oto seçenekleri ile fiyat avantajları sayesinde müşterilerine hizmet vermektedir.

Kocatepe Camii ve Çevresinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

  • Kurtuluş Savaşı Müzesi
  • Şinasi Sahnesi
  • Milli Egemenlik Parkı
  • Kurtuluş Parkı

Manuel veya otomatik, benzinli ya da dizel ekonomik araç seçenekleri ile Rent a Car hizmetini 7/24 sağlayarak tatilinizin keyifli geçmesini sağlamaktadır.

Mpv, arazi-suv, sedan, hatchback ve lüks Filo ve Araç Kiralama kategorilerine keşfetmek için aşağıdaki linke göz atınız.

www.canderentacar.com/araclar-1.html

Sadece seçiniz ve tatilinizin tadını sürün.

İlginizi Çekebilecek Gezi Makaleleri ;

Mogan Gölü Doğa Harikası / Kültür Portalı

Ankara Eymir Gölü Tarihi ile Saklı Cennet Görünüşü

Ankara Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Çeşme Kalesi - Tarihi Kültür (İzmir)

Torul Kalesi Tarihçesi / Kültür Portalı

Tarihi Bakırcılar Çarşısı – Tarihi Kültür


Haber Tarihi: 05-2021