BİZDEN HABERLER

Mogan Gölü Doğa Harikası / Kültür Portalı

Mogan Gölü Doğa Harikası / Kültür Portalı

Mogan Gölü, Ankara şehri Gölbaşı ilçesinde yer almaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı ve merkez ofis şubeleri ile Oto Kiralama Ankara ve Rent a Car Ankara alanındaki Cande Rent a Car firması Araç ve Filo Kiralama hizmeti tercih edilmektedir.

Yerel adıyla Gölbaşı Gölü olarak bilinmektedir. Göl, geçmişte akarsu havzası görevi görmekteyken, zaman içerisinde alüvyon aşınmalar sonucu tatlı su halini alarak set göle dönüşmüştür.

Göl, yer kabuğunda oluşan göçme sonucu tektonik hareketlenme ile birlikte alüvyonel göl haline gelmiş bulunmaktadır. Çevresel kirlenmeden etkilendiği için ''Barcelone Sözleşmesi'' ile doğa ve canlı yaşamı koruma altına alınmıştır. 

Jeolojik alt yapısı ile Göl, 8 bin yıl önce oluşan neolitik dönem izlerini taşımaktadır. Mogan ve Eymir Gölleri, 1910 yılında bölgeye yağan şiddetli kar nedeniyle kısa süreli de olsa tek göl olarak gözükmüştür.

Mogan Gölü Nerede ve Özellikleri Nelerdir?

Mogan Gölü, Ankara şehir merkezinin 25 kilometre güneyinde Gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Gölün ortalama derinliği 2,80M, ortalama genişliği 500M, uzunluğu 5,5KM ve çevre uzunluğu ise 14KM olmaktadır. 

Suyun en yüksek olduğu dönemde ortalama derinliği 5M, kuraklıkta en derin yer 4,5M civarındadır. Göl kıyısının büyük bir bölümünü, sazlık alanlar oluştururken genişliği 100 metreye ulaşmaktadır. Sazlıklar, tarım alanı içerisinden göle ulaşan suyun doğal arıtımını sağlamaktadır.

Sazlık bölgeler, aynı zamanda önemli kuş türlerine de beslenme, barınma ve üreme alanı oluşturduğu bilinmektedir. Bakanlar Kurulunun 1990 yılı içerisindeki kararı sonrası, özel çevre koruma bölgesi ilan edilerek, Türkiye'de bulunan 13 özel çevre koruma bölgesinden birtanesi olmaktadır.

Göl çevresinde genel olarak 226 farklı kuş türü görülmüş olmakta ve yaklaşık 160 kuş türüne ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Çevresinde bulunmakta olan 11 dere ile beslenmektedir. 

Başlıca dereler aşağıdaki gibidir ;

 • Başpınar,
 • Yavrucak,
 • Sukesen,
 • Kaldırım,
 • Çolakpınar,
 • Gölova,
 • Tatlım,
 • Gölcük,

Mogan Gölüne Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı ile arasındaki mesafe 49KM olan göl, yaklaşık 52 dakika sürmektedir. Ankara ili Gölbaşı ilçe merkezinde bulunan Mogan Gölü ulaşımı için, güvenilir Araç Kiralama Ankara ve Rent a Car Ankara hizmeti ile Cande Rent a Car firması kaliteli hizmet vermektedir.

Mogan Gölü Tercih Sebebi ile Aktiviteleri Nelerdir?

Şehirin yoğunluğu ve gürültüsünden kaçmak isteyenler, fırsat buldukça doğal güzellik içerisindeki manzaraya karşı piknik yapmayı tercih etmektedir. Çevresinde çeşitli hayvan türlerini görerek keyifle izleyebileceksiniz. Üzerinizdeki enerjiyi atabileceğiniz doğal alana sahip olan bu yeri tavsiye edebiliriz. 

Başlıca sosyal aktiviteler aşağıdaki gibidir ;

 • Balıkçılık,
 • Doğa yürüyüşü,
 • Bisiklet turu(Kiralama),
 • Deniz bisikleti(Kiralama),
 • Deniz Feneri(Seyir terası),
 • Karavan kamp(Konaklama),

Mogan Gölünü Ulaşımı için Tercih Edilen Firma Bilgileri?

Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde bulunan Ankara Oto Kiralama ve Ankara Rent a Car sektörünün öncüsü Cande Rent a Car şirketini tercih edebilirsiniz. 

Dizel ya da benzinli, otomatik veya manuel yeni ekonomik modelleri ile 7 gün 24 saat Rent a Car hizmeti vermekte ve seyahatinizin konforlu geçmesini sağlamaktadır. 

Lüks, hatchback, sedan, arazi-suv ve mpv filo kategorilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. 
 

https://www.canderentacar.com/araclar-1.html

Siz, sadece seçin ve seyahatinizin keyfini sürün.

İlginizi Çekebilir ;

Trabzon Kalesi Tarihi Özellikleri ve Hikayesi

Efes Antik Kent / Kültür Portalı (İzmir)

Ankara Kalesi Tarihçesi

Ordu Boztepe - Tarihi Kültür

Anıtkabir (Ankara)

Ordu Şehrinin Güzellikleri

Trabzon Müzesi Tarihi / Kültür Portalı

Ankara Eymir Gölü Tarihi ile Saklı Cennet Görünüşü

Ankara Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

www.papillonrentacar.com & www.ecootokiralama.com


Haber Tarihi: 04-2021